Vogelliederen Willem Sluiter op gouden carillon in Borculo


BORCULO – Het gouden jubileum van het carillon in de toren van de Joriskerk in Borculo wordt gevierd met de toevoeging van twee liederen van dichter Willem Sluiter, over de leeuwerik en de nachtegaal. Ze worden beschouwd als zijn beste liederen. Voortaan zijn ze in de Berkelstad te beluisteren, op zijn geboorte- en zijn sterfdatum, 22 maart en 28 december. Organist Klaas van Marle hielp niet alleen bij de installatie op het klokkenspel, maar zong bij carillonmuziek beide ook voor een jubileumfilmpje, dat is te zien op www.willemsluiter.nl. Het klokkenspel hangt sinds 1975 in de toren van de Joriskerk aan het Muraltplein in Borculo. Het was een geschenk van het gemeentebestuur aan de bevolking van Borculo bij de viering van 600 jaar stadsrechten. Het carillon kwam stil te staan nadat het besturingsprogramma in 2006 ontregeld raakte. Uitkomst bracht tien jaar geleden (tweede lustrum nu) de oprichting van Stichting Vrienden Carillon Borculo. Die haalde voldoende geld op voor restauratie.
Muzikale ontdekkingen
Stichtingsvoorzitter Peter Nieuwenhuis en penningmeester Eric Schutte raakten vorig jaar in dezelfde functies betrokken bij op de oprichting van de Stichting Willem Sluiter. Direct zagen ze een mooie gelegenheid voor een gezamenlijk project ter viering van beide carillonjubilea. De liedkeuze was eveneens snel gemaakt, nadat door allerlei muzikale ontdekkingen en activiteiten vorig jaar Sluiters liederen Op het zingen van den Leeuw’rick en Op het gezangh van de Nachtegael weer volop in de belangstelling kwamen te staan. Geïnspireerd door twee herontdekte naoorlogse composities van Hendrik Andriessen werd het nachtegaallied op de oude en een nieuwe melodie recent gezongen bij herplaatsing van Sluiters plaquette in Academiehuis Grote Kerk in Zwolle, waar hij is begraven. Sluiter werd bijna vier eeuwen geleden, in 1627, geboren in Neede, was dominee in Eibergen en had nauwe banden met Borculo, waar dichtregels van hem in het centrum op muren prijken.
Bijgaande foto’s (uit het jubileumfilmpje):
  1. Peter Nieuwenhuis (rechts), Eric Schutte (midden) en Jenny te Brake van de Stichting Vrienden Carillon Borculo bij de toren van de Joriskerk in Borculo.
  2. Organist Klaas van Marle van de Joriskerk zong bij de installatie van de Sluiterliederen op het Borculose klokkenspel.
  3. Met een beeld van het Borculose carillon, een foto van een nachtegaal en het portret van dichter Willem Sluiter opent het jubileumfilmpje.

Deel dit artikel:

Laat een reactie achter

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.

Meer nieuws

Scroll naar boven