EIBERGEN – Het in de Achterhoek gelegen Hof van Eckberge voegt opnieuw een bijzondere diersoort toe aan haar groeiende collectie. Een ‘Turquoise dwerggekko’ neemt haar intrede in het bestaande reptielenhuis, waarmee wordt deelgenomen aan een Europees Fokprogramma (EEP). In Nederland is er slechts één andere locatie waar de ernstig bedreigde gekko te zien is: het Amsterdamse Artis. De felgekleurde gekkosoort wordt in het wild ernstig bedreigd, waarbij het overgebleven leefgebied bestaat uit een gebied van slechts 8 km2. Een oppervlak dat vergelijkbaar is met slechts één tiende van de grootte van het dorp Eibergen, waar het dierenpark gelegen is. Tim Reimes, Bioloog in het park: ”Er is slechts één natuurbrand of illegale houtkap nodig om de complete soort te laten uitsterven. Om die reden kent de gekko de status ‘Ernstig Bedreigd’, wat betekent dat de kans dat de soort binnen 3 jaar verdwijnt uit het wild bijna 50% is.”
Reservepopulatie
Europese dierentuinen bouwen een reserve-populatie op, om uitsterven van de soort te voorkomen. Om een gezonde genenpoel te bewaren is het van belang dat er méér dierentuinen met de gekkosoort kunnen fokken. ”Door samen te werken aan een gezonde reservegroep kunnen we – als dat in de toekomst nodig is – dieren uitzetten in het wild. Dat gebeurt uiteraard alleen als het leefgebied als ‘veilig’ gemarkeerd wordt. In Europa dragen bijvoorbeeld Londen, Amsterdam, en straks dus ook Eibergen bij aan het behoud van deze soort.” – aldus Reimes. In Hof van Eckberge verblijft op dit moment een jong vrouwtje, dat nu vooral bruin lijkt, maar na iedere vervelling meer van kleur verandert.
Het belang van dierentuinen
Soort- en natuurbehoud staan centraal in de jonge dierentuin, die sinds 2020 over een officiële dierentuinvergunning beschikt. Het park staat voor de uitdaging om door middel van educatie het belang van dierentuinen over te brengen op bezoekers. Reimes: ”Veel bezoekers zien een bezoek aan een dierentuin uitsluitend als een dagje uit. In de praktijk dragen bezoekers echter bij aan projecten zoals deze, waarbij we onvoorstelbaar mooie diersoorten kunnen behouden op onze planeet. Een boodschap die we in alle toekomstige projecten duidelijk willen overbrengen, zodat een mooie combinatie ontstaat tussen een uitje én een bijdrage aan de natuur!”
Nieuw themagebied in 2025
Naast een uitbreiding van het reptielenhuis werkt het park momenteel nog steeds aan een Zuid-Amerikaans themagebied. Naar verwachting opent de zone dit voorjaar. ”De bouw loopt op schema en de toevoeging van de dwerggekko heeft daarop geen invloed!” – aldus het management.